AB, ABD'nin başarısızlığını telafi etmek için Ukrayna'ya askeri yardımını ikiye katlamalı

vıcık

New member
Yeni bir rapora göre Avrupa Birliği (AB), ABD'nin olası temerrüdünü telafi etmek için Ukrayna'ya askeri yardımını ikiye katlamalı. Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW) Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD'nin bu yıl daha fazla askeri yardım sağlayıp sağlayamayacağının belirsiz olduğunu söyledi. Buna göre ABD, 15 Ocak itibarıyla Ukrayna'ya Şubat 2022 ile Aralık 2023 arasında 42,2 milyar avro (ayda yaklaşık iki milyar avro) tutarında askeri yardım sağladı.

AB, savaşın başlangıcından bu yana 49,7 milyar avroluk askeri yardım sözü verdi. Ancak şu ana kadar sadece 35,2 milyar euro tahsis edildi.

Ukrayna Destek Takibi'ni üreten ekibin başkanı Christoph Trebesch, “ABD daha fazla yardım sağlamadığı takdirde Avrupa mevcut askeri desteğini ikiye katlamak zorunda kalacak” dedi. Bu bir meydan okuma ama sonuçta bir siyasi irade meselesi” dedi.

Ukrayna'ya askeri yardım: Taahhütler ve ödemeler arasında büyük uçurum

AB ülkeleri dünyanın en zenginleri arasındaydı. “Şimdiye kadar 2021 ekonomik çıktılarının yüzde birini bile Ukrayna'yı desteklemek için harcamadılar.”

Ukrayna'ya Şubat 2022'den bu yana toplam 265,1 milyar euro vaat edildi. Bunun 141,3 milyar avrosu mali yardım, 107,5 milyar avrosu askeri yardım ve 16,3 milyar avrosu insani yardımdır. En büyük bağışçıları 144,1 milyar avroyla AB ve üye ülkeler oluştururken, onu 67,7 milyar avroyla ABD ve 15,7 milyar avroyla İngiltere izliyor.

Ancak taahhütler ile tahsis edilen fiili kaynaklar arasında özellikle AB düzeyinde büyük bir boşluk var. Bu 144 milyar avro vaat etmesine rağmen şu ana kadar sadece 77,2 milyar avro ayırdı. Bu tutarsızlık, AB tarafından taahhüt edilen fonların genellikle birkaç yıla yayılmasından kaynaklanmaktadır.

ABD'li Cumhuriyetçiler Ukrayna'ya daha fazla yardımın serbest bırakılmasını engelledi

ABD'de Başkan Joe Biden'ın Demokratları ve muhalefetteki Cumhuriyetçiler şu anda Ukrayna'ya verilen desteğin devam etmesi konusunda tartışıyorlar. Uzun süren çekişmelerin ardından Washington Senatosu Salı günü toplam hacmi 95 milyar dolar (neredeyse 89 milyar euro) olan bir yardım paketini onayladı. 60 milyar doların çoğunluğu Ukrayna'ya gidecek.

Ancak Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi'nin pakete gerekli onayı verip vermeyeceği henüz bilinmiyor. Cumhuriyetçiler aylardır Ukrayna'ya yapılacak milyarlarca dolarlık ek yardımın serbest bırakılmasını engelliyor. Partideki pek çok aşırı sağcı Ukrayna'ya yapılacak yeni yardımlara karşı çıkıyor.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.