Bundeswehr, Hartum’dan 100’den fazla kişiyi kurtardı

vıcık

New member
Ev
Haberler
Sudan’daki kurtarma görevi: Bundeswehr, Hartum’dan 100’den fazla kişiyi kurtardı

Federal hükümet “mümkün olduğu kadar çok Alman vatandaşını” uçağa bindirmek istiyor. Paraşütçüler silah zoruyla müdahale etmeye hazır.

04/23/2023 | 04/23/2023 – 21:05 tarihinde güncellendi

Ürdün’deki Al-Asrak hava üssünde, Bundeswehr askerleri Sudan’a uçmak için bir Bundeswehr uçağına biniyor. Neumann/Bundeswehr/dpa

Hartum/Berlin–Tahliye görevinin başlamasından birkaç saat sonra, içinde Almanların bulunduğu ilk Bundeswehr uçağı Sudan’dan havalandı. Bundeswehr Pazar akşamı geç saatlerde A400M nakliye uçağının “tahliye edilen 101 kişiyle Ürdün’e dönüş yolunda” olduğunu duyurdu. “Oradan sonraki yolculuk hazırlanıyor.” Edinilen bilgiye göre, diğer iki Bundeswehr makinesi, diğer Alman uyrukluları uçurmak için Sudan’da hazır.

Üç Bundeswehr makinesi Ürdün’deki Al-Asrak’tan Sudan yönüne doğru yola çıktı. İlk uçak saat 15:50 civarında Hartum yakınlarına indi, ikincisi kısa bir süre sonra. Bir kriz listesine kayıtlı 300’den fazla Alman, Ürdün askeri havaalanı Al-Asrak üzerinden uçakla geri gönderilecek. Ortak ülkelerin vatandaşlarına da yardım edilmelidir. Bundeswehr’den 1000’den fazla erkek ve kadının yer aldığı operasyon günlerdir hazırlanıyor.

Federal Savunma Bakanlığı ve Federal Dışişleri Bakanlığı Pazar günü aynı Twitter mesajlarında, Almanya’nın ortaklarıyla koordine edilen misyonun amacının “Hartum’dan mümkün olduğu kadar çok Alman vatandaşını uçurmak” olduğunu yazdı. Mümkün olduğu kadar, diğer AB ülkeleri ve diğer devletlerden vatandaşlar da yanlarında alınacaktır.

Afrika'daki Ruslar - Wagner patronu nüfuzunu genişletmek istiyor

Afrika’daki Ruslar – Wagner patronu nüfuzunu genişletmek istiyor
  • hisseler
Bundeswehr paraşütçüleri Ürdün’de mevzilerini aldı

Bild gazetesi daha önce federal hükümetin A400M uçaklarıyla iki tahliye görevine hazırlandığını ve bu süre boyunca çatışan taraflarla sahada ateşkes anlaşması yapıldığını bildirmişti. Ayrıca gerektiğinde silah zoruyla Sudan’dan Almanları kurtarabilmek için Bundeswehr’den orta üç haneli sayıda paraşütçü Ürdün’e getirilmişti.

Spiegel’e göre, birkaç gün önce Bundeswehr güvenlik nedenleriyle bir tahliye operasyonunu iptal etmek zorunda kaldı. Yoğun çatışmalardan sonra, Hartum havaalanı şu anda Sudanlı paramiliter RSF milisleri tarafından kontrol ediliyor.

Mısır Büyükelçiliği personeli vuruldu

Sudan’daki çatışmada Mısır büyükelçiliği çalışanı vurularak yaralandı. Bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Pazar günü Kahire’de yaptığı açıklamada, “Bu, vatandaşlarımızın ve temsiliyetimizin güvenliğini sağlamak için en üst düzeyde tedbir almamız gerektiğini doğruluyor.” Olayla ilgili daha fazla ayrıntı vermedi.

Kahire’den alınan bilgiye göre Mısır’ın komşu ülkesinde binlerce Mısırlı yaşıyor. Bakanlığa göre Mısır, Pazar günü ülkedeki “güvenli bölgelerden” tahliyeye başladı. Mısır ordusunun çoğu üyesi çoktan ayrıldı.

Cumartesi günü, Suudi Arabistan donanması, diğer Körfez ülkeleri ve Asya da dahil olmak üzere ülkeden yaklaşık 90 vatandaşı ve diğer milletlerden 60 kişiyi tahliye etti. Lübnan hükümeti ayrıca yaklaşık 60 yurttaşın deniz yoluyla tahliyesini organize etti. Basında çıkan haberlere göre, Fransa Pazar günü yaklaşık 100 kişiyi uçurdu, Norveç diplomatik temsilcilerini güvenli bir yere getirdi.

“Tehlikeli durumda” bir tahliye operasyonudur.

Federal Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı, tweet’lerinde tahliye operasyonunun “tehlikeli bir durumda” gerçekleştiğini vurguladı. Sudan’da ordu birlikleri ve paramiliter Hızlı Destek Güçleri (RSF) bir haftadan uzun süredir birbirleriyle çatışıyor. RSF milislerini silahlı kuvvetlere entegre etme anlaşması daha önce başarısız olmuştu. Çatışmalarda 420’den fazla kişi öldü ve 3.700’den fazla kişi yaralandı. Kararlaştırılan birkaç ateşkes şimdiden bozuldu.

Sudan'daki çatışmalar yabancıların tahliyesini zorlaştırıyor

Sudan’daki çatışmalar yabancıların tahliyesini zorlaştırıyor
  • hisseler
Alman hükümeti tahliye operasyonunu açıklamadan önce ABD ve İngiltere, ordularının Hartum’daki büyükelçilik çalışanları ve akrabalarını uçakla çıkardığını duyurmuştu. Fransa ayrıca Pazar günü kuzeydoğu Afrika ülkesinden diplomatları ve Fransız sivilleri tahliye etmek için bir operasyon başlattı. Diğer ülkeler de benzer operasyonları açıkladı.

bilgi kutusu resmi