Burjuvazi ve proletarya nedir ?

Adile

Global Mod
Global Mod
Burjuvazi ve Proletarya Nedir?

Kapitalizmin temel aktorleri olan burjuvazi ve proletarya, kapitalizm icin onemli ve etkili iki snfa ait olan insanlarn rolunu tanmlar. Burjuvazi ve proletarya, kapitalizmin calsma, uretim, tuketim ve degisim sureclerinde onemli bir rol oynarlar. Bu makalede bu iki snfn ne oldugu, aralarndaki farklar ve kapitalizm icindeki rolleri hakknda acklamalar yaplacaktr.

Burjuvazi

Burjuvazi, kapitalizmin temel snflarndan biri olarak kabul edilmektedir. Toplumda sermaye sahipleri olarak tanmlanrlar. Burjuvazi, sermaye, mulk ve kapitalizm araclgyla elde edilen karlarnn sahipleridir ve bu nedenle kapitalizmin en zengin snflar arasndadr. Burjuvazinin uretim sureclerine katlm, cogunlukla mulk sahibi olmaya dayanmaktadr. Burjuvazi, uretim sureclerini kontrol edebilmek amacyla uretim araclarnn sahibi olarak tanmlanr. Burjuvazi, uretim sureclerinde kullanlan uretim araclarnn sahibi olarak, uretim sureclerinin calsma kosullarn ve ucretleri kontrol eder.

Proletarya

Proletarya, ozgurlukleri olmayan, kapitalizmin diger temel snf olarak kabul edilmektedir. Proletarya, ucretli calsanlar olarak tanmlanr. Proletarya, uretim sureclerinde calsr ve ucret alr. Proletarya, uretim sureclerinin kontrolunun burjuvazinin elinde oldugu ve proletaryann ucretleri burjuvazinin isteklerine gore belirlendigi konusunda kendilerini gucsuz hisseder. Proletarya, uretim sureclerinin ucretleri ve calsma kosullarnn dusurulmesi icin mucadele eder.

Burjuvazi ve Proletarya Arasndaki Farklar

Burjuvazi ve proletarya arasndaki temel farklar, uretim surecleriyle ilgilidir. Burjuvazi, uretim sureclerinin kontrolunu kendisine ait olan uretim araclar araclgyla elde eder. Proletarya ise, uretim sureclerine katlmnn kontrolunun burjuvazinin elinde oldugu ve ucretlerinin isteklerine gore belirlendigi konusunda gucsuzdur.