Çiftçilerin protestosu doruğa ulaştı: Traktörler Atina şehir merkezini felç etti

vıcık

New member
“Biz olmazsak yiyecek hiçbir şeyiniz kalmaz!” – Salı öğleden sonra binlerce çiftçi, sloganlar ve 120'den fazla traktörün korna sesiyle Yunanistan'ın başkenti Atina'nın merkezini durma noktasına getirdi. Çok sayıda tarım makinesi parlamento binasının önündeki Syntagma Meydanı'na doğru yola çıktı. Bu, son haftalarda ülkelerinin ve AB'nin tarım politikasına yönelik çok sayıda protesto ve ablukanın doruk noktasıydı.

Çiftçiler daha fazla sübvansiyon ve daha düşük vergi talep ediyor. Akaryakıt ve gübre fiyatlarındaki keskin artıştan, bürokrasiden ve vergi yükünden şikayet ediyorlar. Ayrıca AB'nin çevre düzenlemelerini de protesto ediyorlar.

Girit Çiftçileri Başkanı çiftçi Manolis Karkadatsos, “Nasıl oluyor da ben bir litre zeytinyağı için dört avro alıyorum ama süpermarketteki müşteri buna 14 avro ödüyor?” dedi. Meslektaşı Giorgos Charisanis, “Sorunlarımız Avrupa'nın her yerinde olduğu gibi aynı, ancak burada, Yunanistan'da çiftlikler küçük ve özellikle gübre ve yakıt için üretim maliyetleri çok yüksek” dedi.

Atina'daki çiftçiler parlamento önünde “Tarım ölüyor” diyor. Çok sayıda traktör şehir merkezini kapatıyor. Çiftçiler daha fazla yardım talep ediyor. @kmitsotakis Zaten vergileri hafifletti ve dizele daha fazla sübvansiyon sağladı: “Daha fazlası mümkün değil” @günlük Haberler @br24 #atina #ÇiftçiProtestosu pic.twitter.com/AXtrE6tAqp

— Moritz Pompl (@mori_pori) 20 Şubat 2024
Şiddetli fırtınaların ardından çiftçiler devlet yardımlarından memnun değil

Pek çok çiftçi, Eylül ayında önemli bir tarım bölgesi olan Teselya'da yaşanan şiddetli fırtınanın ardından devlet yardımından da memnun değil. Hükümet geçen yıl etkilenenlere 2.000 ile 4.000 avro arasında tazminat ödedi. Geçtiğimiz hafta Başbakan Kyriakos Mitsotakis, bu yıl kişi başına 5.000 ila 10.000 avro tutarında ilave yardım sözü verdi. Hükümet ayrıca tarımsal işletmelerin enerji maliyetlerini düşürmek ve gübre ve hayvan yemi üzerindeki KDV'yi yüzde 13'ten yüzde 6'ya düşürmek istiyor.

Miçotakis Salı günkü protestolarda Atina'da kazanılacak hiçbir şey olmadığını açıkça ortaya koydu. Star yayıncısına verdiği röportajda “Verecek hiçbir şeyimiz kalmadı” dedi. Çiftçilerin elektrik ve mazot fiyatlarında zaten uyum sağladıklarına dikkat çekti.

Çiftçiler Pazartesi günü Yunanistan'ın her yerinden traktör ve otobüslerle gelmişlerdi. Hatta uzaktaki Girit adasından feribotla bile geldiler. Gösteriye diğer vatandaşlar, dernekler ve gruplar da katıldı. Anketlere göre halkın yaklaşık yüzde 70'i, en az Çarşamba gününe kadar sürmesi beklenen protestoyu anlıyor.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.