Cinsiyet yıldızı resmi yazımın bir parçası değil

vıcık

New member
Cinsiyet yıldız işaretli kelimeler hala resmi Almanca yazımın bir parçası değildir. Bu, Eğitim ve Kültür İşleri Bakanları Konferansı (KMK) tarafından duyurulur. Ay başından bu yana yürürlükte olan yeni resmi yazım kuralları, Almanya, Avusturya, İsviçre, Belçika, Lihtenştayn ve Güney Tirol'deki sorumlu makamların onayının ardından artık resmi hale geldi. Okullar ve kamu yönetimi için geçerlidir. KMK'ya göre yeni versiyonun en geç 2027/28 eğitim-öğretim yılına kadar okullarda uygulanması gerekiyor.

“İç kelime sembolleri Almanca yazımın özü değildir”

Kurallarda yeni olan, cinsiyete duyarlı dilin savunucuları tarafından kullanılan kelimelerdeki özel karakterlerle ilgili bir bölümdür. Orada “Bu dahili kelime karakterleri Alman imlasının özüne ait değil” diyor.

Çeşitli durumlarda, bunların yerleşimi henüz açıklığa kavuşturulmamış daha sonraki gramer sorunlarına yol açabilir. Ancak alanın tamamının geliştirilmesi henüz tamamlanmadı ve izlenmeye devam edilecek.

Cinsiyet yıldız işaretine ek olarak, alt çizgi (“cinsiyet farkı”), iki nokta üst üste veya kelimenin içindeki tüm cinsiyet kimliklerini belirtmesi amaçlanan diğer özel karakterler, resmi Almanca yazımın bir parçası değildir.

Düzenlemelerden Almanya, Avusturya, İsviçre, Lihtenştayn, Bolzano-Güney Tirol eyaleti ve Belçika'nın Almanca konuşulan topluluğu tarafından desteklenen Almanca Yazım Konseyi sorumludur. Lüksemburg tavsiye oyu ile temsil edilmektedir.

Konseyin amacı Almanca konuşulan bölgede yazım tekdüzeliğini korumaktır. Geçen yılın sonunda herkese cinsiyetine uygun bir dille davranılması gerektiği yönündeki görüşünü zaten yinelemişti. O dönemde “Bu, yazım kuralları ve yazım değişiklikleriyle çözülemeyecek sosyal ve sosyo-politik bir görevdir” denildi.

“Whatsappen” artık resmi bir kelime

Resmi yönetmelikteki kelime sözlüğü de güncellendi. KMK'nın edindiği bilgiye göre, “timen”, “email” veya “whatsappen” gibi yabancı kelimelere yer verildi.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.