Eski öğretim üyesi Aslan, polis kolejinden atılmasına dava açtı

vıcık

New member
Ev
Haberler
Eski öğretim üyesi Aslan, polis kolejinden atılmasına dava açtı

Bahar Aslan, polis memurlarını “kahverengi pislik” olarak tanımlamıştı. Bu onun işine mal oldu. Şimdi ise işten çıkarmaya karşı yasal işlem başlatıyor.

Bir konferans salonundaki bir etkinlik sırasında Kuzey Ren-Vestfalya polisindeki kursiyerlerJochen Tack/Imago

Öğretim görevlisi Bahar Aslan, Gelsenkirchen’deki polis üniversitesinden atılmasına karşı yasal olarak kendisini savunuyor. Aslan’ın avukatına göre Patrick Heinemann, öğretmenlik görevinin iptaline karşı Düsseldorf İdari Mahkemesi’nde dava açtı. Heinemann, Alman Basın Ajansı’na Cumartesi günü yaptığı açıklamada, yasaya göre ilgili kişiye iptalden önce resmi bir açıklama yapma fırsatı verilmesi gerektiğini söyledi. “Bu olmadı.” Üniversite Aslan’la konuşmadı ve yorum yapmasına fırsat vermedi.

Heinemann’a göre üniversite, Aslan’ın önümüzdeki dönem için öğretmenlik görevini iptal etmişti. Bunun nedeni, öğretim görevlisi tarafından tartışmalı bir polis eleştirisi tweet’iydi. Heinemann, davanın askıya alma etkisi olduğunu, bu nedenle öğretmenlik pozisyonunun iptalinin şimdi yapılmaması gerektiğini söyledi. Heinemann’a göre bu belirsizlik durumu, üniversite ile Aslan arasında bir tartışma zemini oluşturabilir. Aslan buna hazır. “Konuşma kanalları tamamen açık.”

Bahar Aslan: “Güvenlik teşkilatlarının içindeki tüm kahverengi pislikler”

Aslan, Gelsenkirchen’deki Polis ve Kamu Yönetimi Üniversitesi’nde (HSPV) “kültürlerarası beceriler” öğretiyor. Tweet’inde şöyle yazıyordu: “Şimdi ben veya arkadaşlarım bir polis durağına yakalandığımızda kalbim hızla atmaya başlıyor çünkü güvenlik teşkilatlarının içindeki tüm kahverengi pislikler bizi korkutuyor. Bu sadece benim değil, bu ülkedeki birçok insanın gerçeği.”

Aslan daha sonra “talihsiz bir kelime seçimini” kabul etti ve işini örnek bir şekilde yapan polis memurlarının kendilerine hitap edildiğini hissettikleri için üzgün olduğunu söyledi. Heinemann, Aslan’ın “kasıtlı olarak yanlış anlaşıldığı” izlenimini verdiğini söyledi. Aslan abarttı, ancak genel olarak tüm polis memurlarını “kahverengi pislik” olarak tanımlamadı.

Avukat ayrıca Münster’deki sorumlu bölge hükümetine de yazdı. Aslan tam zamanlı bir devlet memuru öğretmen olduğu için, yetkili okul denetleme makamı olarak süreci kontrol etti. Heinemann, suistimal görmediğini söyledi. Yetkililer açıklamalarını yumuşatmak zorunda kalacaktı. Aslan’ın ifadesi görev dışında verilmiş olup, öğretmenlik yaptığı işle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Heinemann, “Benim izlenimim, onları korkutmaya çalıştıkları yönünde” dedi.

bilgi kutusu resmi