Eski Twitter patronu Jack Dorsey, Elon Musk’un popüler olmamasından faydalanıyor

vıcık

New member
X’in patronu (eski adıyla Twitter) Elon Musk, pek çok kullanıcı arasında pek popüler olamadı. Musk ile ilgili eleştirel tweetler artık çevrimiçi platformunda “Bluesky” hashtag’i altında dolaşıyor. Arkasında ne var?

Bluesky de bir ağdır ve X’e yeni bir alternatif olmaya çalışmaktadır. Patlayıcı: Bluesky kelimenin tam anlamıyla Twitter’ın bir kolu olarak kuruldu ve artık bağımsız. Twitter kurucu ortağı Jack Dorsey de denetim kurulunda yer alıyor.

Bluesky, X’in aksine ayrıcalıklı olma özelliğiyle kullanıcılarını cezbetmeye çalışıyor. Şu anda davet bağlantısı veya bekleme listesi olmadan kayıt olmanın hiçbir yolu yoktur. X’te kullanıcılar açıkça davetiye bağlantılarını istiyor. “Seni takip ediyorum, sen bana bağlantıyı gönder” şeklinde takas işlemleri önerilmektedir. Clubhouse gibi birçok platform zaten stratejiyi “davetlerle” test etti.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Zaman çizelgem ya ne kadar güzel olduğuyla ilgili #Mavi gökyüzü veya davet kodunu nereden alabileceğinizi öğrenin.

Bu arada… Benim için kodu olan var mı?
😇
🙏

— Thomas Hepp (@thomas_heppp) 2 Ekim 2023
X ise insanları hızlı ve kolay bir şekilde birbirine bağlamaya çalışır. Platform, çevrimiçi arkadaşlarla etkileşimde bulunmak için daha az kullanılıyor. Kullanıcılar güncel kalmak ve birçok kişiyle tweet paylaşmak için partileri, politikacıları, dernekleri veya şirketleri takip ediyor.

X kullanıcılarının değişmeye istekli olmasına rağmen Bluesky hala küçük bir ağ ve ciddi bir rakip olmaktan çok uzak. Spiegel’in bilgilerine göre Bluesky, eylül ortasında bir milyon kullanıcıya ulaştı. Politikacılar ve partiler hala X’te bulunabiliyor, yalnızca birkaçı diğer platforma geçti. Ayrıca küçük platform henüz trollerle ve yalan haberlerle dolmadı. Ne kadar dayanacağı ise zamanla görülecek.