Hessen’in SPD’si CDU’dan özür diledi

vıcık

New member
Hessen eyalet seçimlerinden neredeyse bir hafta önce, Hessen SPD’sinden gelen bir Haber büyük bir heyecan yaratıyor. Hessen SPD genel sekreteri Christoph Degen, partisinin CDU ve onun baş adayı Boris Rhein hakkındaki seçim kampanyası Habersu nedeniyle özür diledi. Degen Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Hessian SPD’nin genel sekreteri olarak bu Habernun sorumluluğunu üstleniyorum ve CDU’dan özür diliyorum” dedi.

“Genel Sekreter olarak, en iyi adayı değil, Haberyu yayınladım. Nancy Faeser Habernun artık kullanılmamasına karar verdi.” SPD’nin Hessen’deki en büyük adayı olan Federal İçişleri Bakanı Faeser daha önce Haberyu sildirdiğini söylemişti.

“Bu benim tarzım değil. Kaldırıldı,” dedi Federal İçişleri Bakanı, Frankfurt am Main’deki bir seçim kampanyası etkinliğinin oturum aralarında yer alan Haber hakkında. Kampanya Habersunu sildikten sonra yine de Rhein’den AfD konusunda tavır almasını istedi. “Ancak bunu konuşmamız lazım. Ve Bay Rhein’in Wetzlar’daki önde gelen CDU’luların yakın zamanda AfD ile buluştuğu gerçeği hakkında yorum yapması güzel olurdu. O yüzden bu konuda bir şeyler söylese iyi olur.”

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Weimar’dan alınacak ders, demokratların sağ tehlikesine karşı birlikte durmaları ve birbirlerini karalamamaları gerektiğidir. Nancy Faeser ve SPD’nin Walter Lübcke’nin partisine karşı bu şekilde davranması insanlık açısından hayal kırıklığı yaratıyor ve affedilemez. pic.twitter.com/MnHSBr2Bqs

— Armin Laschet (@ArminLaschet) 29 Eylül 2023
Seçim kampanyası reklamı, CDU ile AfD’nin Thüringen’deki ortak oylamasına atıfta bulunarak şu soruyu sordu: “Yakında Hessen’de de böyle bir işbirliği tehdidi var mı? Boris Rhein aşırı sağcılardan oy alacak mı?” Video, eski adı Twitter olan X platformunda yayıldı. Artık SPD’nin web sitesinde görünmüyordu.

Neredeyse 90 saniyelik Haber, diğer şeylerin yanı sıra, şu anda AfD’ye katılan ve AfD’ye bağlı bir vakfın başkanı olan eski CDU siyasetçisi Erika Steinbach’a gönderme yapıyor. Partisinde aşırı sağcı olarak kabul edilen tartışmalı Wetzlar CDU politikacısı Hans-Jürgen Irmer’in bir fotoğrafı da gösteriliyor. Yakın zamanda partideki geri kalan görevlerinden erken vazgeçmişti; CDU bölge derneği Lahn-Dill başkanlığı ve CDU bölge meclisi grubu başkanlığı.

Degen, SPD’nin Haberyu sildiğini ve artık kullanmayacağını söyledi. “Konuyla ilgili sert bir tartışma istiyoruz ve CDU’nun kendisini AfD’den açık ve net bir şekilde ayırmasını talep ediyoruz” diye yazdı. Ancak bu Habernun konuyla ilgili tartışmalara bir katkısı olmadığı gibi bizim siyasi tarzımıza da uymuyor.”

CDU’nun AfD ile “belirsiz ilişkisi ve yetersiz mesafe”sinden bahsetmeye devam etmek doğru olmaya devam ediyor. Degen, “Bizim için AfD’ye karşı net bir duruş esastır” diye yazdı. Hessen’de eyalet seçimleri 8 Ekim’de yapılacak.