Justin Trudeau Ukrayna’ya multimilyon dolarlık yardım paketi sözü verdi

vıcık

New member
Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyj’in Kanada’ya yaptığı sürpriz ziyarette Başbakan Justin Trudeau, Ukrayna’ya toplam 650 milyon Kanada doları (yaklaşık 453 milyon euro) tutarında mali yardım sözü verdi. Trudeau Cuma günü Ottawa’daki Kanada Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, üç yıllık yardım paketinin yaklaşık 50 zırhlı araç ve Ukraynalı pilotların F-16 savaş uçakları üzerindeki eğitimini içerdiğini söyledi.

Ukrayna’yı “güçlü ve net bir şekilde” desteklemeye devam edecek. Şu anda vaat edilen yardım, Ottawa’nın halihazırda sağladığı yaklaşık 8,9 milyar Kanada dolarına ektir.

Zelensky şunları söyledi: “Dünyadan destek istediğimizde, bu sadece sıradan bir çatışmadan ibaret değil. Milyonlarca insanın hayatını kurtarmak, kelimenin tam anlamıyla bizim kurtuluşumuz.”

Kanada’da Zelensky: “Kanada için çok heyecan verici bir gün”

Zelenskyj Cuma günü Kanada’nın başkenti Ottawa’daki Parlamentoya geldi. Ukrayna cumhurbaşkanı orada Trudeau ve Kanada hükümeti üyeleriyle ikili görüşmelerde bulunmak ve ardından parlamentoda bir konuşma yapmak istedi. Zelensky daha sonra Toronto’ya giderek iş dünyası temsilcileri ve Ukrayna toplumunun üyeleriyle görüşmek istedi.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Trudeau, bunun “Kanada için çok heyecan verici bir gün” olduğunu ve Kanadalıların Zelensky’ye “güçlü ve kesin desteğini” kişisel olarak iletebilmekten memnuniyet duyduğunu söyledi. Zelensky, Kanada’ya sürekli desteğinden dolayı teşekkür etti. Zelenskyj şöyle devam etti: “Ukraynalılardan ileteceğim çok sayıda sıcak sözler ve teşekkürlerim var.” Kanada güzel bir ülkedir, diye devam etti. “Güzel olduğunu biliyorum ama tabii ki şimdi onu görecek zamanım yok. Zaferden sonra mutlaka geri döneceğiz, belki çocuklarla birlikte.”

Bu, Zelensky’nin Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Kanada’ya yaptığı ilk ziyaret ve Kuzey Amerika gezisinin üçüncü durağı. Zelenskyj, BM Genel Kurulu için Pazartesi günü New York’a geldi ve Perşembe günü Washington’u ziyaret etti; burada Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden ve diğer kişiler tarafından kabul edildi. Kanada’daki ek durak Cuma gecesi sürpriz bir şekilde duyuruldu.

Zelenskyj Kuzey Amerika’da daha az talepkar görünüyor

Önceki duraklardaki görevinin bir kısmı, savaştan bıkmış şüphecileri izlediği yol konusunda ikna etmek ve bu noktada Moskova ile görüşmelerin kendisi için neden düşünülemez olduğunu açıklamaktı. Zelensky önceki toplantılara göre daha az talepkar göründü ve müttefiklerin başarılarından dolayı minnettarlığını vurguladı. Zelensky daha önce Washington’da ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmüş ve ülkesine daha fazla silah yardımı yapılması çağrısında bulunmuştu.

Kanada, Ukrayna’nın önemli bir destekçisi olarak görülüyor ve Rusya’nın saldırganlık savaşının başlangıcından bu yana ülkeye 8,9 milyar Kanada dolarından (6,2 milyar avro) fazla para sağladığını söylüyor.