Mark Zuckerberg artık Hawaii'de sığır yetiştiriyor ve hemen azarlanıyor

vıcık

New member
Honolulu'da–Yem olarak macadamia fıstığı ve birayla Hawaii'nin Kauai adasında sığır yetiştiren Facebook kurucusu ve Meta patronu dünyanın en zengin adamlarından biri olan Mark Zuckerberg, yeni iş fikriyle hayvan ve çevre aktivistlerinin eleştirilerine hedef oluyor.

Amerikalı, Instagram'da tabağında kocaman bir biftekle çekilmiş bir fotoğrafını yayınladı. 39 yaşındaki yazar, “Kauai'deki Ko'olau Çiftliği'nde sığır yetiştirmeye başladım” diye yazdı. “Amacım dünyadaki en kaliteli sığır etlerinden bazılarını yaratmak.”

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Çevreciler ve korumacılar Zuckerberg'in projesini şiddetle kınıyor

Hayvanları koruma örgütü Peta, aynı Instagram gönderisinde, diğer şeylerin yanı sıra, bu projenin hayvanları ve gezegeni öldürdüğünü hemen eleştirdi. Zuckerberg'in yenilikçi vegan yiyecekler yaratmak gibi başka şeylere odaklanması gerekiyor. “Bu, hayvanları korur, gezegene yardımcı olur ve insan sağlığını iyileştirir.”

İngiliz gazetesi The Guardian'a göre, Food & Water Watch adlı sivil toplum kuruluşundan Mitch Jones da planı sert bir şekilde eleştirdi: “Sığır yetiştirmek için yoğun su içeren macadamia fındığı ve bira kullanmak, bir milyarder için sadece garip bir yan iş. Gıda sistemimizdeki adaletsizliklere ve küresel ısınma gerçeğine çözüm bulmak için gerçek bir tarım reformuna ihtiyacımız var.”

Zuckerberg'in kızları macadamia ağaçlarının dikilmesine yardım ediyor

Gönderiye göre Zuckerberg, çiftlikte yetiştirilen macadamia ağaçlarından elde edilen yemişler ve ev yapımı birayla beslenecek Wagyu ve Angus sığırlarını yetiştirmek istiyor. “Her inek yılda yaklaşık 5.000 ila 10.000 pound yem yiyor, bu da birçok dönümlük macadamia ağacı anlamına geliyor” diye yazdı. Proje henüz başlangıç aşamasında; kızları ona macadamia ağaçlarını dikmesinde ve çeşitli hayvanlarla ilgilenmesinde yardımcı olacak.

Zuckerberg, belki de sürdürülebilir bir proje olarak gördüğü projeye atıfta bulunarak, “Tüm sürecin yerel ve dikey olmasını istiyoruz” diye yazdı. “Tüm projelerim arasında bu benim için en lezzetli olanı.”