Ona yaptıklarımızdan utanıyorum

vıcık

New member
Eski DFB spor direktörü ve milli oyuncu Matthias Sammer, Franz Beckenbauer'in 2006 Dünya Kupası skandalında nasıl davrandığını açıkça eleştirdi. Sammer (56) bir röportajda “Bunun değersiz olduğunu düşünüyorum ve bizim, tüm bu ülkenin ve medyamızın ona yaptıklarından biraz utanıyorum” dedi. Beckenbauer geçen Pazar günü 78 yaşında öldü. Futbol ikonu Cuma günü toprağa verildi. Cuma akşamı TSG Hoffenheim'a karşı evinde alınan 3-0'lık galibiyette detaylı olarak anıldı.

2000 yılında Dünya Kupası'nın verilmesinin ardından hala açıklanamayan ödemelerle ilgili ilk olarak 2015 yılında ortaya çıkan skandalda, o dönemde Dünya Kupası organizasyon komitesinin başkanı olan Beckenbauer'e merkezi bir rol verilmişti. Soruşturmalar ve yıllar süren habercilik sürecinde “Kaiser” de kamuoyundan daha net bir şekilde çekilmişti. Olay çözülmedi.

Matthias Sammer: Hepimiz FIFA'nın nasıl bir şey olduğunu önceden biliyorduk

2012'den 2016'ya kadar FC Bayern'in spor direktörlüğünü yapan Sammer, “Hepimiz Franz Beckenbauer'i ileri gönderdik ve hepimiz onun hangi yozlaşmış sistemle ve bu FIFA Konseyi'nin ne gibi taleplerle uğraşmak zorunda kalacağını biliyorduk” dedi. çevrimiçi. “Sonunda 2006 Dünya Kupası'nı Almanya'ya nasıl getirmeyi başardığını bilmiyorum. Ama bu sistem üzerinde bir yerlerde çalışmak zorunda olduğu için ona bu şekilde saldırmak ikiyüzlülüktür. Bu beni çok ama çok acıtıyor.”

Futbolun “parlak yıldızının” nasıl hatırlanacağı konusundaki tartışmada eski milli oyuncu şunları söyledi: “Franz esasen her şeyi hak etti. Stadyum ya da yarışma olması fark etmez. Onun adının verilmesi gereken onca şey gerçekten de buna ağır basamaz.” Ancak henüz bunun hakkında konuşmak için doğru zaman değil.

“Hepimiz hâlâ bir duraklama ve onun için yas tutma aşamasındayız. Ancak onun başardıklarının, yani hayatının eserinin hatırlanması ve mirasının gelecek nesillere aktarılması gerekiyor. Çünkü o benim için bir bütün olarak rol modeldi” dedi Sammer.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın