Polis üniversitesi hocasının tweeti skandala yol açtı

vıcık

New member
Ev
Haberler
“Kahverengi pislik”: Bir polis koleji öğretim görevlisinin tweet’i bir skandala neden oldu

Bahar Aslan, Gelsenkirchen’deki polis akademisinde öğretim görevlisiydi. Bir tweet’ten sonra kovuldu.

David Vilenchik

Kuzey Ren-Vestfalya'daki bir polis okulunda öğretim görevlisi işini kaybetti.  Sebep: Bir tweet'te polisi aşağıladığı söyleniyor.

Kuzey Ren-Vestfalya’daki bir polis okulunda öğretim görevlisi işini kaybetti. Sebep: Bir tweet’te polisi aşağıladığı söyleniyor.Panama Resimleri/imago

Cumartesi günü büyük bir skandala yol açan bir tweet ile başladı. Yazarın muhtemelen ifadesinin dalga yaratacağı hakkında hiçbir fikri yoktu. Şimdi bir üniversite öğretim görevlisi olarak işini kaybetti.

Gelsenkirchen Polis Akademisi’nde öğretim görevlisi olan Bahar Aslan, polis teşkilatındaki aşırı sağcı yapılar hakkında bir şeyler yazmak istedi. Sonra şu tweet’i mahvoldu: “Artık ben veya arkadaşlarım bir polis kontrolüne yakalandığımızda kalbim hızla atmaya başlıyor çünkü güvenlik yetkililerinin içindeki tüm kahverengi pislikler bizi korkutuyor. Bu sadece benim değil, bu ülkedeki birçok insanın gerçeği.”

Artık ben veya arkadaşlarım polis kontrolünde yakalanınca kalp çarpıntısı yaşıyorum çünkü güvenlik makamlarının içindeki tüm kahverengi pislikler bizi korkutuyor. Bu sadece benim değil, bu ülkedeki birçok insanın gerçeği. #polis sorunu

— Bahar Aslan (@BaharAslan_) 20 Mayıs 2023
Öğretim görevlisi polis kolejinden kovuldu: tweet bir bok fırtınasına neden oluyor

Kısa bir süre sonra Aslan’ın üzerine bir bok fırtınası çıktı. Tartışmalı tweet’i önce Focus dergisi ele aldı ve haber yaptı. Aslan, arkasında hedefli bir saldırı görür. Birkaç kişi onunla dayanışma gösteriyor, destekçileri öğretim görevlisine karşı sağcı bir kampanyadan bahsediyor.

Öte yandan birçok polis memuru, aşırılık yanlısı kaçaklarla aynı kefeye konduğunu hissetti. Polis sendikasının (GdP) NRW eyaleti başkanı Michael Mertens, Aslan’a karşı “çalışma ve ceza hukuku adımları” çağrısında bulundu. Diğer eleştirmenler, Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanlığı tarafından bir soruşturma açılması, hatta bazıları onun görevden alınması için çağrıda bulundu.

İkincisi şimdi oldu. Üniversite Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Üniversite yönetimi açısından öğretim görevlisi, mevcut açıklamaları nedeniyle hem polis adaylarına hem de gelecekteki idari memurlara önyargısız veya sağlam temellere dayanan bir demokrasi, hoşgörü ve hoşgörü anlayışı vermeye uygun değildir.” tarafsızlık iletiyor.”

Polis ve Kamu Yönetimi Üniversitesi’nde bir öğretim görevlisi raporları #twitter şaşırtıcı açıklamalarla GdP ülke şefi Michael Mertens, çalışma ve ceza hukuku incelemesi çağrısında bulundu.#GdP #nrw #Polis #Irkçılık #Köln
— GdP NRW (@gdp_nrw) 21 Mayıs 2023
Aslan Pazartesi günü Taz’a Twitter’da sık sık “politika açısından kritik içerik” yayınladığını söyledi. Ama: “Şimdiye kadar yaşadığım en büyük bok fırtınası.” “Ayaktakımını kışkırtan” ve “yuvayı kirleten” olarak karalandı ve ayrıca tehdit edildi. Kölnlü, “Yanlış bir şey yapmadım,” diye vurguladı.

Polis tweet’inden sonra bok fırtınası: Aslan “Kültür İptali” sürecinde görüyor

“Dil eleştirilebilir, belki de talihsiz bir kelime seçimiydi,” diye itiraf etti Aslan. “Görevini örnek bir şekilde yapan polisler, kendilerine muhatap olunduğunu hissettikleri için üzgünüm. Aşırı sağcı sohbetlere katılan, ırkçı tavırlarıyla tüm departmanları zehirleyen yetkililerden endişe duydum” dedi. Yetkililer, özellikle göçmen toplumunda bu kuruma olan güveni derinden sarsmıştı.

Aslan, neden şimdi bir kampanyanın hedefi olduğunu merak eder. Bu tür açıklamalar kesinlikle yeni değil. Ne de olsa polis dergisi Streife daha önce emniyet müdürü Alican Kahraman ile yaptığı röportajda şunları söylemişti: “Irkçılık bizim meselemiz değil. Yine de kahverengi kir artık üzerimize de yapışıyor.”

Köln sakini, “erkek egemen ve yapısal olarak muhafazakar bir otoritede” öne çıktığından ve bu nedenle “birçoklarının yanında bir diken” olduğundan şüpheleniyor. Ayrıca GdP’de hoş karşılanmıyor. Aslan, Zeit Online’a bu sürecin çok tartışılan “iptal kültürü”ne bir örnek olarak görülebileceğini söyledi.

Kovulmuş polis öğretim görevlisi: Aslan aşırı solculara sempati duyuyor

Bahar Aslan’ı çevreleyen skandal sürecinde, o kadar da yeni olmayan bir detay daha ortaya çıktı. İki yıldan daha uzun bir süre önce, tweet attı ve aşırı solculuğa açıkça sempati duydu: “Evet, aşırı solculara sempati duyuyorum!” Ayrıca şunları söyledi: “Ve biliyor musun? Yarın @derrechterand’a abone olacağım ve onu finansal olarak destekleyeceğim, tabiri caizse vergilerimi Antifa’ya yatıracağım.” Eleştirmenler onu işverenlerine şikayet edebilirler, diye açıkladı.

Evet, aşırı solculara sempati duyuyorum! Ve tahmin et ne oldu? yarın yapacağım @derrechterand abone olun ve onları finansal olarak destekleyin, tabiri caizse vergilerini #Antifa yatırım. Benim hakkımda işverenime şikayette bulunabilirsiniz. -> #BildungslandNRW https://t.co/iw0B4wopCC

— Bahar Aslan (@BaharAslan_) 29 Ocak 2021
The Right Edge, Hannover merkezli anti-faşist bir dergidir. 1989’da kuruldu ve iki ayda bir çıkıyor. Kuruculardan biri Federal Meclis Yeşiller üyesi Jürgen Trittin’dir. Gazete düzenli olarak Almanya’daki aşırı sağ ortamı araştırıyor. 1998’de, Anayasayı Koruma Dairesi yayını aşırı solcu olarak sınıflandırdı. Ancak federal hükümete göre sağ kenar, otoritenin gözlem nesnesi değil.

Tweet’inden birkaç gün sonra, aslında işverene şikayette bulunuldu. Aslan, bunun “ironik bir söz” olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, Anayasayı Koruma Dairesi’ne onun hakkında bir şikayet geldi. Suçlama: Aşırı solculuk ve “Antifa”ya bağlılık. Aslan, bazı bölümlerin karartıldığı bir mektubu gösterir.

Twitter’daki ironik bir yorum nedeniyle işverenim ve Anayasayı Koruma Dairesi hakkımda şikayette bulundu.

Suçlama: NRW öğretmeni Bahar Aslan kararlı #sol aşırılık ve için #Antifa #twitteröğretmen odası

iplik

⤵
pic.twitter.com/3sKeGjhVVe

— Bahar Aslan (@BaharAslan_) 3 Şubat 2021
Aslan’ın 2021 itirafı şimdilerde sosyal medyada hararetli tartışma konusu oluyor. Eşcinsel aktivist Ali Utlu, Twitter’da “böyle ifadelerle” bir kişinin öğretim görevlisi pozisyonuna gelmesinin nasıl mümkün olduğunu soruyor. Aslan gibi Utlu da Türk kökenlidir ve aynı zamanda Köln’dendir.

Aşırı solcular Berlin'de sokakları harap ediyor ve arabaları ateşe veriyor

Aşırı solcular Berlin’de sokakları harap ediyor ve arabaları ateşe veriyor
  • hisseler
Bild gazetesi Julian Reichelt’in eski genel yayın yönetmeni için çalışan gazeteci Jan A. Karon’un da net bir görüşü var. Twitter’da “Aşırı solculuğa mesafeli olmayan, tüm siyasi orantıları kaybeden ve polis memurlarına ‘kahverengi pislik’ diyen bir öğretim görevlisi kendini diskalifiye ediyor” yorumunu yaptı.

Aslında oldukça basit: Aşırı solculuğa mesafeli olmayan, tüm siyasi orantıları kaybetmiş ve polis memurlarına “kahverengi pislik” diyen bir öğretim görevlisi, kendini diskalifiye ediyor ve bir polis akademisinde yeri yok. #BaharAslan pic.twitter.com/k54Ld980mY

— Jan A. Karon (@jannibal_) 23 Mayıs 2023
Ama Aslan da destek alıyor. İnsan hakları aktivisti Düzen Tekkal, Twitter’da Köln’lü kadınla dayanışma gösterdi: “Aşırı sağcı polis memurları ve yapılarının var olması mümkün olmalı – ki varlar! – ismini vermek.” Aslan’ın “harika bir eğitimci” olarak tanındığını vurguluyor Tekkal.

Okuldan atıldıktan sonra üniversite hocası, desteği ve cesaretlendirmesi için ona teşekkür etti. Salı gecesi tweet attığı üniversitelerden ve teknik kolejlerden gelen çeşitli iş tekliflerinden özellikle memnun. Yine de şu görüşte: “Beni dışarı atmaları toplum için sorgulanabilir bir sinyal. Bunu benimle konuşmadan yapmalarına şaşırdım.” (dpa ile)

bilgi kutusu resmi