Sanayi devriminin özellikleri nedir ?

Kapagan

Global Mod
Global Mod
Sanayi Devrimi'nin Ozellikleri

Sanayi Devrimi, 18. yuzylda Ingiltere'de baslayan ve 19. yuzylda dunyann bircok ulkesinde yaygnlasan bir surectir. Sanayi Devrimi, uretim, teknoloji, ticaret ve sosyal degisim icin onemli bir donum noktas olmustur. Sanayi Devrimi, koylerden kentlerin yukselmesini, uretim araclarnn gelismesini ve ticari faaliyetlerin artmasn icerir. Ayrca, insanlarn yasam bicimlerinin ve sosyal iliskilerinin degismesine de yol acmstr. Sanayi Devrimi'nin ozellikleri su sekilde sralanabilir:

Teknolojik Gelisim

Sanayi Devrimi, uretim araclarnn gelismesiyle birlikte baslad. Ingiltere'de iplikcilik, dokumaclk ve demir uretiminde makinelesme, daha verimli uretime yol act. Makinelesme, uretim sureclerinin hzlanmas ve uretimin artmasn mumkun kld. Ayrca, ulasm ve iletisim alanlarnda da teknolojik gelismeler gozlendi. Demiryollar ve gemiler, urunlerin tasnmasn kolaylastrd ve bu da ticari faaliyetleri hzlandrd.

Goc Hareketleri

Sanayi Devrimi, uretimin koyden kente kaymasn saglad. Ciftciler ve koyluler, daha iyi yasam kosullarn arayanlar arasnda, kentlerin populer hale gelmesine yol act. Goc hareketleri, kentleri daha fazla nufusa kavusturdu ve bu da is alanlarnn artmasna neden oldu.

Sosyal ve Ekonomik Degisim

Sanayi Devrimi, toplumsal ve ekonomik yapy onemli olcude degistirdi. Daha once ciftcilik ve ev isi gibi geleneksel isler yerini sanayi islerine brakt. Bununla birlikte, calsma kosullar kotulesti ve isci haklarnn ihlali yaygnlast. Ayrca, snfsal farkllklar ve ekonomik bolunmeler de artt.

Kuresel Etkileri

Sanayi Devrimi, dunyann bircok ulkesini etkiledi. 19. yuzylda Cin, Hindistan ve ABD gibi ulkeler, Ingiltere'deki sanayi gelismelerini taklit etmeye baslad. Bu, ekonomik buyumeye yol act. Ancak, sanayi devrimi ayn zamanda sosyo-ekonomik acdan da olumsuz etkilere neden oldu.