Sosyal medyadaki teşhislerin faydaları nelerdir?

vıcık

New member
Bazen odaklanamıyor musunuz? Mobilyalara çarpmaya devam ettiğiniz için sık sık kendinizde morluklar mı buluyorsunuz? Peki hiç dalga geçtin mi? O zaman muhtemelen DEHB’dir. Instagram, TikTok gibi sosyal medyadaki bazı filtre balonlarında bu ve benzeri genel teşhisler aşırı derecede veriliyor. Alman Basın Ajansı’ndan medya psikoloğu Joachim Schmidt, “Bu şu anda büyük bir konu” diyor. “Bana sürekli bu tür teklifler geliyor.”

Instagram’da “psikoloji” anahtar kelimesini arattığınızda hemen onlarca profil karşınıza çıkıyor. Aramayı İngilizce konuşulan dünyaya genişletirseniz, çok daha fazlasının, hatta bazen yüz binlerce abonenin olduğunu görürsünüz. Psikolog Angelina Hahn çok çeşitli terapötik içerik sunuyor. “Akıl sağlığı konularını halkın kullanımına sunan iyi terapistler ve doktorlar var. Ancak belki de sadece bunu araştıran sıradan insanlar da var” diyor bugünkü Dünya Ruh Sağlığı Günü yaklaşırken.

Çevrimiçi teşhisler: İki psikoloğun bu konuda net görüşleri var

Aptal internet sohbeti gibi görünse de, her zaman olumsuz olmak zorunda değildir. Schmidt, “Psikolojik hastalıklar hakkında daha fazla konuşulmasının ve özellikle gençlerin bu konularda bilinçlendirilmesinin harika bir şey olduğunu düşünüyorum” diyor. Hahn da aynı şekilde düşünüyor. “Konunun bu şekilde insanlara ulaştırılmasının güzel olduğunu düşünüyorum. Eski nesil için bu hâlâ tabu olabilir.” Ona göre bu tür teklifler aynı zamanda gerçek yardım aramaya yönelik engelleme eşiğini de azaltıyor. “Ve: Bence insanlara yalnız olmadıkları hissini veriyor.”

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Çünkü: İnternet elbette sadece DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) ile ilgili değil, diyor Schmidt. “Depresyon, narsisizm, korkular: Bunlar bu tür makalelerde sıklıkla görülen teşhislerdir.” Onun görüşüne göre bunun nedeni, bu tür klinik tabloların ilk bakışta fark edilmesinin sözde daha kolay olmasıdır. “Ve birçok insan akıl hastalığı hakkında bir fikri olduğunu düşünüyor.”

Psikolojik acıya çare yok

Psikolog, acılarınızla yalnız kalmak zorunda olmadığınız gibi, kendi kendinizi analiz ederken de dikkatli olmanız gerektiğini söylüyor. Schmidt, “Müşterilerimin her zaman sosyal medyadan bilgi aldıklarını ve bunu kendi duygularına uygulamaya çalıştıklarını fark ediyorum” diyor. “Ancak kendi kendine teşhis şüpheli, hatta tehlikeli ve çoğu zaman uygunsuzdur.” Diğer tıbbi sorularda olduğu gibi, akıl hastalığının teşhisi de çok fazla bilgi ve araç gerektirir. Ayrıca, özellikle akıl hastalıkları çok bireysel özelliklere sahip olabileceğinden, patent reçeteleri de yoktur. “Birçok rehber klinik tablonun karmaşıklığını yeterince yansıtmıyor.”

Alman Psikologlar Meslek Birliği, profillerin dikkatle kontrol edilmesini tavsiye ediyor. Dernek başkanı Thordis Bethlehem, “Bilgiyi kim yayınlıyor, bu bilgiyle hangi çıkarlar ilişkilendirilebilir, kaynak ne kadar ciddi ve gizli ve bilgi ne kadar eksiksiz?” diyor. Dikkatli olmanızı tavsiye ediyor: İnsanlar krizlerde kendi güçlü yönlerini, kaynaklarını ve fırsatlarını pek göremezler. Ancak strese, sorunlara ve eksikliklere odaklanmak onları kendi kendine teşhis koymaya açık hale getirir. Terapi “alışılmışın dışında” insanların ihtiyaç duyduğu şeyin hakkını vermiyor.

Anksiyete bozukluğu ve depresyon: Akıl hastalıkları marjinal bir olgu değildir

Alman Psikiyatri ve Psikoterapi, Psikosomatik ve Nöroloji Derneği, Almanya’da yetişkinlerin yaklaşık dörtte birinin her yıl bir akıl hastalığından etkilendiğini yazıyor. Bu 17,8 milyon kişiden yalnızca beşte biri (yüzde 18,9) ilgili uzmanlarla iletişime geçiyor. Bu yılın rakamlarına göre anksiyete bozuklukları, depresyon gibi duygudurum bozuklukları ile alkol ve uyuşturucu kullanım bozuklukları en sık görülen ruhsal hastalıklar arasında yer alıyor. İstatistiksel olarak akıl hastalığı olan kişilerin yaşam beklentisi on yıl daha kısadır.

10-20 Ekim tarihleri arasındaki “Ruh Sağlığı Haftası”nda bir eylem ittifakı konunun önemine dikkat çekiyor. Eylem haftasının patronu Sağlık Bakanı Karl Lauterbach (SPD) hoş geldin konuşmasında, tema haftasının kendinizde ve çevrenizdekilerdeki psikolojik stresi ciddiye almaya yönelik bir çağrı olduğunu söyledi. Tema haftası kapsamında 500’e yakın yüz yüze ve çevrimiçi etkinlik, mevcut yardım tekliflerine dikkat çekiyor. Ruh Sağlığı Eylem İttifakı, “Birlikte korkunun ağırlığını almak” sloganıyla kriz zamanlarında korkulara çözüm bulmak istiyor. Lauterbach, eylem haftasının amacının “kriz zamanlarında korktuğunuzda yardım ve destek aramak ve kabul etmek” için engelleme eşiğini düşürmek olduğunu söyledi.