SPD Başbakanı Manuela Schwesig, ZDF yönetim kuruluna katıldı

vıcık

New member
Ev
Haberler
Komite bütçeyi izliyor: SPD Başbakanı Manuela Schwesig, ZDF yönetim kuruluna katıldı

Sosyal Demokrat Manuela Schwesig, Brandenburg’un Başbakanı Dietmar Woidke’nin yerini aldı. Yönetim kurulu, ZDF direktörünün kararlarını kontrol eder.

ZDF’nin denetim kurulunda bir yenilik: SPD’li siyasetçi Manuela Schwesig.Chris Emil Janssen/Imago

Mecklenburg-Batı Pomeranya Başbakanı Manuela Schwesig, ZDF yönetim kurulunda yer aldı. Kamu yayın kuruluşunun komite ofisi Cuma günü yaptığı açıklamada, 49 yaşındaki SPD’li siyasetçinin parti meslektaşı ve Brandenburg eyalet lideri Dietmar Woidke’nin halefi olarak denetleme kuruluna gönderildiğini duyurdu.

Başbakan saflarından diğer yönetim kurulu üyeleri, Rheinland-Pfalz Malu Dreyer (SPD), Saksonya-Anhalt başbakanı Reiner Haseloff (CDU) ve Baden-Württemberg devlet başkanı Winfried Kretschmann (Yeşiller) başkanı ve başkanıdır.

Mayıs ayında Woidke’nin yönetim kurulundan ayrıldığı duyurulmuştu. O sırada hükümet sözcüsü Florian Engels, “Başbakan Woidke, kontrol organlarındaki düzenli değişikliklerin doğru olduğuna inanıyor” dedi.

İlan | daha fazlasını okumak için kaydırın

ZDF’de televizyon konseyinin yanı sıra bir başka kontrol organı olan yönetim kurulunun on iki üyesi vardır. Sekiz üye Televizyon Konseyi tarafından seçilir, bunlar bir hükümetin parçası olamazlar veya Federal Meclis veya eyalet parlamentolarının üyesi olamazlar. Ülkelerin de dört temsilcisi var. Yönetim Kurulu, Intendant’ın faaliyetlerini, özellikle bütçe konularında denetler. Bir görev süresi beş yıl sürer, ancak ofis erken de istifa edebilir.