Yaşlılar için 24 saat hizmet veren “Silbernetz” yardım hattı

vıcık

New member
Berlin’deki bir yardım hattı da Noel tatilinde yalnız yaşayan yaşlılara kulak verme olanağı sunuyor. Berlin derneğinin sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, 24 Aralık’tan Yeni Yıla kadar gümüş ağa tüm Almanya’da günün her saati erişilebilecek. Geçen yılın aynı döneminde telefon tam 5.628 kez çaldı. Yardım hattına her gün ulaşılabilir ancak günün her saati ulaşılamaz.

Silbernetz’in başlatıcısı Elke Schilling, “Silbernetz’in nasıl geliştiği ve buna ne kadar acil ihtiyaç duyulduğu beni hem mutlu ediyor hem de üzüyor – her yıl yaklaşık yüzde 20 daha fazla çağrı, benzersiz çeşitliliğiyle yaşlı insanları ilgilendiren tüm konularla ilgili” dedi. Fark etme.

Silbernetz: Bunlar en yaygın endişeler

Derneğe göre arayanların çoğu “sadece konuşmak istiyor” (yüzde 84). Yüzde 58’i yalnızlıktan, yüzde 68’i ise fiziksel şikayetlerden bahsediyor.

Karanlık ve soğuk mevsimde daha fazla yaşlının telefon hattını aradığı söylendi. Aramaların çoğu genellikle Pazar günleri gerçekleşir.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Aralık ayının ortasına gelindiğinde, gümüş ağı bu yıl 148.000 çağrı kaydetmişti. Bu, haftada ortalama 1.900 çağrı anlamına geliyordu. Arayanların yüzde 20’si erkek, yüzde 80’i kadındı. Çağrıların çoğu Berlin, Kuzey Ren-Vestfalya ve Baden-Württemberg’den geldi.