Yüzlerce kişi Brandenburg Kapısı önünde daha iyi kreşler ve okullar için protesto düzenledi

vıcık

New member
Eğitimde Geçiş İçin İttifak Şimdi! Cumartesi günü Almanya’nın birçok şehrinde gösteri yapılması çağrısında bulundu. Protestoya sendikalar, eğitim dernekleri, veliler ve öğrenciler destek veriyor.

Berlin’de gösteri saat 11.00’de Brandenburg Kapısı önünde yüzlerce katılımcıyla başladı. Polis yaklaşık 1000 katılımcıdan bahsediyor. Miting sona erdi.

Öğretmenler, eğitimciler, ebeveynler ve destekçiler artık Kızıl Belediye Binası’na koşuyor. Taleplerden biri en az 100 milyar avro değerinde bir “özel eğitim fonu”. Bağımsız kreş sağlayıcıları, çalışanlarına tarifeye göre ödeme yapabilmek için daha fazla para istiyor.

Berlin’de gösteri: Federal Meclis’ten destek geliyor

Federal Meclis Eğitim Komitesi Başkanı Kai Gehring (Yeşiller) protestoları destekliyor: “Gençler, ebeveynler, öğretmenler ve işverenler haklı olarak eğitim politikasının daha fazla odak noktası haline gelmesini bekliyor. Eğitimde geçiş protestoları buna katkıda bulunuyor ve hedeflenen reformlar için önemli bir teşvik oluşturuyor” dedi.

#Merkez: Bir #Gösteri Yüzlerce beklenen katılımcının Pariser Platz’dan Unter den Linden, Karl-Liebknecht-Straße ve Spandauer Straße üzerinden Rathausstraße’ye saat 11:00’den 13:30’a kadar hareket etmesi bekleniyor.

— Berlin Trafik Bilgi Merkezi (VIZ Berlin) (@VIZ_Berlin) 23 Eylül 2023
Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Gehring, federal ve eyalet hükümetleri tarafından planlanan ve önümüzdeki on yıl içinde zor durumdaki okulları yaklaşık 20 milyar avroyla desteklemeyi amaçlayan Start Chances programına değindi. Bu, başkaları tarafından takip edilmesi gereken daha fazla fırsat için “bir eğitim politikası dönüm noktasıdır”.