Zelensky beklenmedik bir şekilde Sudanlı ordu lideriyle buluştu

vıcık

New member
Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj, ABD ve Kanada ziyaretinin ardından evine dönerken Polonya ve İrlanda’da mola verdi ve beklenmedik bir şekilde Sudanlı bir ordu lideriyle karşılaştı. Cumartesi günü Polonya’nın Lublin kentinde, NATO ve AB ülkesi halkına Ukrayna’nın Rus işgaline karşı savunmasına verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Zelensky, Telegram kanalındaki bir Haberda, “Ortak yolumuzdaki tüm zorlukların, halklarımız arasındaki güçle karşılaştırıldığında hiçbir şey olduğuna inanıyorum” dedi. Lublin’de ayrıca bir gazeteciye ve bir sağlık görevlisine Ukrayna ödüllerini takdim etti.

Son zamanlarda Kiev ile Varşova arasında, Polonya’nın Ukrayna tahılına uyguladığı ithalat yasağı konusunda yaşanan anlaşmazlık doruğa ulaştı ve bu durum artık müttefiklerin askeri işbirliğini de etkiliyor. Polonya artık Ukrayna’ya silah sevkiyatını daha önce imzalanmış sözleşmelerle sınırlamak istiyor.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Slovakya ve Macaristan gibi Polonya da, AB Komisyonu’nun ilgili kısıtlamaları kaldırmasının ardından Ukrayna tahılına yönelik ithalat kısıtlamalarını sürdürdü. Bu Kiev’i kızdırdı.

Zelenskyi İrlanda’da Sudanlı ordu lideriyle görüştü

Polonya’ya varmadan önce Zelensky İrlanda’da durdu. Orada ayrıca Sudanlı ordu lideri ve fiili devlet başkanı Abdülfettah El Burhan ile de tanıştı. Zelensky’nin başkanlık ofisine göre, konular Ukrayna’nın tahıl ihracatı, Ekim ayında New York’ta düzenlenen Dünya Barış Zirvesi ve Afrika’daki güvenlik sorunlarıydı. “Rusya tarafından finanse edilen silahlı gruplar” özellikle zorlu bir konu.

2021’deki son ordu darbesinin ardından Batı Afrika ülkesinde defalarca silahlı çatışmalar yaşandı. Ordu, 15 Nisan’dan bu yana paramiliter milislerle savaşıyor, ancak şu ana kadar her iki taraf da üstünlük sağlayamadı. Rus paralı asker ordusu Wagner’in burada altın madenleri için ruhsat aldığı söyleniyor. Hartum’da ve Sudan’ın batı bölgesi Darfur’da ciddi şiddet olayları yaşanmaya devam ediyor.