Zelensky cephe hattının en tehlikeli bölgelerinden birini ziyaret etti

vıcık

New member
Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, yarısı Rus birlikleri tarafından kuşatılmış olan Donetsk bölgesindeki ön cephe kasabası Avdiivka’yı ziyaret etti. Zelensky Cuma günü sosyal ağlarda yayınlanan bir Haber mesajında ”Avdiivka – pozisyonlarımız ve adamlarımız” dedi. Devlet başkanı, Ukrayna bayraklarıyla süslenmiş sanayi kentinin girişinde durdu. Kendisine ofis müdürü Andrij Jermak da eşlik etti.

Zelensky, “Burası ön cephedeki en tehlikeli bölgelerden biri” diye ekledi. Askerlere bağlılıklarından dolayı bizzat teşekkür etti, onları madalyalarla ödüllendirdi ve üstleriyle savunma durumu ve silahlı kuvvetlerin ihtiyaçları hakkında konuştu.

Ukraynalı yetkililere göre, birkaç saat sonra Cuma akşamı Avdiivka’da üç çatışma, yakın bölgede ise on çatışma daha yaşandı. Bir diğer odak noktası ise güneydeki Herson bölgesindeki Dnipro Nehri’nin güney kıyısındaki Ukrayna köprübaşıydı. Orada Rus birlikleri Ukraynalıları mevzilerinden uzaklaştırmak için dokuz kez başarısız oldu. Ordunun bilgileri bağımsız olarak doğrulanamadı.

Avdiivka. 110. «Marko Bezruchko» Mekanize Tugayı’nın mevzilerini ziyaret ettim. Ön saflardaki en zorlu noktalardan biri.

Savaşçılara bizzat teşekkür ettim. Komutanla savunma durumunu ve birliklerimizin temel ihtiyaçlarını gözden geçirdik. En iyi askerleri onurlandırdım… pic.twitter.com/NRQdoB6tOy

— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) 29 Aralık 2023
Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Ayrıca Donetsk bölgesindeki bir askeri hastaneyi de ziyaret ederek personele çabalarından dolayı teşekkür etti. Çevrimiçi platform X’te şunları yazdı: “Ordu sağlık görevlilerimize sonsuza kadar minnettarım. Her yardım eylemi artık kolektif gücümüzün bir eylemidir. Savunucularımızı iyileştirdikleri, kurtardıkları ve hayata döndürdükleri için onlara teşekkür ediyorum.”

Ekim ayı başında Rus ordusu Avdiivka’yı ele geçirmek için yeni bir saldırıya başladı. Ağır bir yıkıma uğrayan kente artık ancak yaklaşık 7 kilometre genişliğindeki dar bir koridordan geçen yolla ulaşılabiliyor. Zelenskyj zaten Nisan ayında ön cephedeki şehre seyahat etmişti. Ukrayna 22 ayı aşkın bir süredir Rusya’nın işgaline karşı direniyor. Donetsk bölgesinin büyük bir kısmı Rusya’nın kontrolü altında.

Donetsk bölgesindeki bir askeri hastaneyi de ziyaret ettim. Savaşçılarımızla konuşmak ve onları ödüllerle onurlandırmak önemli.

Ordu sağlıkçılarımıza sonsuz minnettarım. Artık her yardım eylemi kolektif gücümüzün bir eylemidir.

İyileştirdikleri, kurtardıkları ve bize getirdikleri için onlara teşekkür ediyorum. pic.twitter.com/aZPMk5zVeP

— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) 29 Aralık 2023
Cuma günü Rusya, Ukrayna’ya savaşın başlangıcından bu yana en ağır hava saldırısını gerçekleştirdi. Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne göre 158 füze ve savaş uçağı kullanıldı. Saldırıya uğrayan hedefler arasında Polonya sınırına yaklaşık 70 kilometre uzaklıktaki Batı Ukrayna şehri Lviv de vardı. Bu nedenle roketlerin çoğu ele geçirildi. Ukraynalı yetkililere göre, Rusya’nın son aylardaki en şiddetli saldırı dalgasında en az 30 kişi öldü, 160 kişi de yaralandı.