İspanya ile Hırvatistan arasındaki maç öncesinde çok fazla saçmalık ve hararetli bir atmosfer

vıcık

New member
Berlin'deki ilk Avrupa Şampiyonası maçı öncesinde binlerce Hırvat ve İspanyol futbol taraftarı Berlin'de kutlama yaptı. Polise göre, her iki takımın yaklaşık 8.000 taraftarı Berlin'in Batı Şehri'ndeki Breitscheidplatz'ta toplandı. Organizatörlere göre Brandenburg Kapısı'nın önündeki taraftar alanı da başlama vuruşundan neredeyse bir saat önce iyice dolmuştu. Başlangıçta kesin rakamlar yoktu.

Hırvatistan ve İspanya, saat 18.00'den bu yana Olimpiyat Stadı'nda B Grubu'nda karşı karşıya geliyor. Hırvatlar açıkça çoğunluktaydı; arenada 50.000 kadar kişinin olduğu söyleniyor. Polise göre, başlama vuruşu öncesinde olaylar sakindi.


Hırvat taraftarlar Berlin'deki Waldorf-Astoria-Platz'da ulusal renklere sahip 107 metre uzunluğunda bir pankart açıyor.Sanjin Strukic/imago

Olimpiyat Stadı'na taraftar yürüyüşü


Başlangıçta taraftarlar Breitscheidplatz'tan şehrin diğer ucuna yürüyerek Olimpiyat Stadı'na kadar yürümek istiyorlardı. Ancak Berlin trafik bilgi merkezi sözcüsü, çoğunun öğleden sonra kendiliğinden trene binmeye karar verdiğini söyledi. Önceden duyurulan taraftar yürüyüşünün neden olduğu yoğun trafik kesintileri büyük ölçüde gerçekleşmedi. Sadece birkaç yüz katılımcının yer aldığı küçük bir hayran yürüyüşü stadyuma gitti. Güzergah boyunca kısa süreli trafik kesintilerinin beklendiği belirtildi.

Alman Basın Ajansı'ndan bir muhabirin aktardığına göre futbol taraftarları, Breitscheidplatz'a içecek şişeleri ve ambalajlardan oluşan çok sayıda çöp bıraktı. Muhabir sıcak bir atmosferin olduğunu bildirdi. Bazı Hırvat taraftarlar şişe attı. Polisin başlangıçta bu konuda hiçbir bilgisi yoktu. Yetkililerin Network X'te duyurduğu gibi, cumartesi günü Brandenburg Kapısı'ndaki maçlar, yürüyüşler ve taraftar bölgesinde yaklaşık 3.000 polis memuru görev yapacak. Trafik bilgi merkezine göre, Olimpiyat Stadı'nda sakinleri ve işletmeleri park yeri arayan kişilerin neden olduğu trafikten korumak için özel bir trafik bölgesi planlandı.

Cuma akşamı Almanya ile İskoçya arasındaki maçın ardından 300 ila 400 Hırvat taraftar Hannah-Arendt-Straße/Ebertstraße kavşağında toplandı. Grup, gelen polis araçlarına şişe attı ve piroteknikleri ateşledi.

Acil servisler toplamda 36 kişinin özgürlüğünü kısıtladı ve aralarında hakaret, hırsızlık, bedensel zarar, Patlayıcı Maddeler Kanunu'nun ihlali ve isyana teşvik şüphelerinin de bulunduğu 19 cezai soruşturma başlattı.


Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.