Yüzlerce eşcinsel Onur Yürüyüşü için Kiev'de toplandı

vıcık

New member
Rus saldırganlık savaşının başlangıcından bu yana ilk kez, Pazar günü Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bir eşcinsel onur yürüyüşü düzenlendi. Bir AFP gazetecisinin haberine göre, yoğun polis koruması altında gerçekleşen mitinge yüzlerce kişi katıldı. Güvenlik nedeniyle yer ve saat ancak Pazar sabahı açıklandı.

“Saldırılara rağmen ortaya çıkmamız gerekiyor. Biz tek vatanız, tek milletiz, vazgeçmeyiz. Haklarımız elimizden alındığında onlar için savaşırız” dedi 27 yaşındaki Dina Ivanova. Ukrayna'ya karşı savaşın başladığı 2022'den bu yana Kremlin'in LGBTQ topluluğuna yönelik baskıyı artırdığı Rusya'ya değindi.

Rusya'nın geniş çaplı işgalinin başlangıcından bu yana ilk kez Kiev'de eşcinsel onur yürüyüşü düzenlendi

Polis memurları yürüyüşçüleri bir ringe alıyor. Yabancı politikacılar, gözlemciler ve aktivistler katılıyor. pic.twitter.com/bCAEs3YdJR

— NEXTA (@nexta_tv) 16 Haziran 2024
Eşcinsel Ukraynalı askerler Onur Yürüyüşüne katıldı


Geçit törenine, birliğinden izinli olarak geçit törenine katılması için izin verilen 28 yaşındaki Petro da dahil olmak üzere çok sayıda eşcinsel asker de katıldı. “Yoldaşlarımın çoğu için gördükleri ilk LGBT kişi bendim” dedi. “Sanki bir uzaylıyla tanışmış gibiydiler. Çok fazla soru vardı ama çok konuştuktan sonra her şey çok rahatladı.”

Göstericilerin hükümetten taleplerinden biri eşcinsel birlikteliğe izin verilmesiydi. Mevzuat eksikliği nedeniyle bir LGBTQ askerinin yaralanması veya ölmesi durumunda ortaklara bilgi verilmemektedir.

Kiev'deki Onur Yürüyüşü'nün bitiminden kısa bir süre sonra militan milliyetçiler bir karşı gösteri başlattı. Kiev sokaklarında yürürken Rus karşıtı ve eşcinsel karşıtı sloganlar attılar ve hatta ölüm tehditleri bile attılar.


Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.